Vakıf Üniversitesi ve Devlet Üniversitesi Arasındaki Farklar Nelerdir ?

vakif-devlet

Vakıf Üniversitesi ve Devlet Üniversitesi Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Üniversite tercih döneminde en zorlu aşamalardan birisi olan Vakıf Üniversitesini mi yoksa Devlet Üniversitesini mi tercih etmeliyim ? hangisi daha iyidir gibi sorular sorulmaktadır. Şimdi sizlere bu iki tercih arasındaki avantaj ve dezavantajlardan bahsederek tercihinizi doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olacağız.

Öncelerden üniversite sayısı az olduğu için tercih yapmak daha kolaydı şimdilerde vakıf ve devlet üniversitelerinin sayılarının artmasıyla birlikte tercih yapmak daha zor bir hal almış durumda, alternatifler üniversiteler çoğaldıkça öğrenciler hangi üniversiteye tercih yapacağı konusunda kararsız kalıyorlar.

Devlet ya da vakıf üniversiteleri iyi diğerleri kötü genellemesi yapmak yanlış bir yargı olacaktır çünkü hem devlet hemde vakıf üniversitelerinde iyi üniversiteler olduğu gibi kötü üniversitelerde vardır. Bunun için yapılması gereken en doğru tercih devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesi gözetmeksizin hangi üniversitenin iyi olduğunu araştırmaktır.

Bu zamanda üniversite kazanmak artık bir sorun değil önemli olan sizin kendinizi geliştirmenize imkan sağlayan,parlak gelecek sunan bir üniversiteyi tercih etmek olacaktır. 

Vakıf üniversiteleri ücretli diye gözünüzü korkutup tercih listenizden silmeye kalkmayın bu üniversiteleri iyi araştırırsanız çok iyi burs imkanlarından faydalanabilirsiniz bu sayede devlet üniversitelerinden bile daha az masrafla okuyabilirsiniz. Başka bir kentte gittiğinizde yapacağınız masrafla, aynı kentteki vakıflara  ödeyeceğiniz ücreti de kıyaslamakta fayda var. Bu tür konuları detaylı olarak araştırmalısınız.

Devlet Üniversitelerini detaylı olarak inceleyecek olursak kendi içinde 3 bölüme ayırabiliriz. İlk bölümde en az 30 yıllık geçmişe sahip, gelişimini tamamlamış, köklü üniversiteler var. İstanbul, İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, Marmara, Gazi, YTÜ, Anadolu, Atatürk, Ege, Fırat, Uludağ, Akdeniz; KTÜ gibi, en az üç-beş üniversite "yavrulayan" köklü üniversiteler yer alıyor. İkinci bölümde ise 1980'den sonra açılan ve hızla gelişen ve pek çoğu dört dörtlük üniversite haline gelen Anadolu üniversiteleri var. Sakarya, Kocaeli, Süleyman Demirel, Adnan Menderes, Dokuzeylül bunlardan sadece bir kaçı. Üçüncü bölümde ise son 10 yılda açılan ve bazıları tabela üniversite olmanın ötesine geçemeyen çok yeni üniversiteler bulunuyor. İçlerinde gelecek vaad edenler de var. Daha uzunca bir süre sıkıntı yaşayacak olanlar da var.

Vakıf Üniversitelerinde eğitim kalitesi iyi olanlar olduğu gibi sadece para kazanmak ve öğrenciyi sömürmek için kurulmuş olan üniversitelerde mevcut durumdadır. Eğitimi ticari bir faaliyet haline getirmiş üniversitelerde parayla alınan bir diplomadan başka hiçbir şey elde edilmiş olmayacaktır.

Bu yüzden tercih yaparken hem devlet üniversitelerinin hemde özel üniversitelerin avantaj ve dezavantajlarının olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Devlet Üniversitelerinin Avantajları Nelerdir ? 

 • Köklü bir bir geleneğe sahipler
 • Arkalarında devlet var
 • Ticari amaç gütmüyorlar
 • Yurt, barınma sorunları büyük ölçüde çözülmüş durumda
 • Öğretim kadroları, özellikle eski üniveristelerde oturmuş durumda
 • Çok önemli bir bölümü, çok güzel kampüslere sahipler
 • Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış durumdalar
 • Yemek, barınma, spor, sağlık ve diğer olanaklardan yararlanma ya ücretsiz ya da çok düşük maliyette
 • Çok azı dışında ulaşım sorunları yok gibi
 • Çok iyi kütüphaneleri ve bilişim altyapıları var
 • Yeme-İçme daha ucuza mal edilebiliyor.

Devlet Üniversitelerinin Dezavantajları Nelerdir ?

Yeni kurulan devlet üniersitelerinin sorunlarını saymaya başlasak bu sayfa yetmez. Ama bazı kentlerde, yerel dinamiklerin de katkısıyla hızla gelişiyorlar. İşte öğrencinin gözünü korkutan sorunların bazıları:
 • Yeterli öğretim kadrosu ve alt yapıları yok. Derme çatma binalarda, çok az sayıda akademik personelle çarkları döndürmeye çalışıyorlar.
 • Devletten yeterli ödenek almadıkları için kısa vadede gelişmeleri mümkün değil.
 • Kentle aralarında sorunu olanlar var. Hala bazı kentler dışarıdan gelen öğrencilere adeta öcü gözüyle bakıyor.
 • Ders dışı aktiviteler bazı kentler de yok gibi. Bu da öğrencileri bunaltıyor.
 • Kampüs ile şehir arasında rink sefer olmayan üniversitelerde ulaşım ciddi anlamda sorun yaratabiliyor
 • Küçük kentlerde kadrolaşma ve kamplaşma nedeniyle baskı ortamları oluşabiliyor

Vakıf Üniversiteleri : 

94 devlet üniversitesine karşın 46 vakıf üniversitesi ve 9 da meslek yüksek okulu var. Ayrıca KKTC'de de 6 üniversite bulunuyor. Ve bu yükseköğretim kurumlarının tümü de öğrencilere farklı olanaklar sunuyor. Öğrencilere sağladıkları avantajları kadar yeni olmanın getirdiği aksaklıklar ve bazılarının öğrenciyi, kendi tabirleri ile "sağmal inek" gibi görmeleri de söz konusu. Son dönemlerde sayıları o kadar çok arttı ki, TBMM'de kuruluş yasasına onay veren milletvekilleri bile kurucularının kim olduğunu bilmiyor.

Vakıf üniversitesi seçerken A'dan Z'ye tüm ayrıntıların özellikle konuşulmasında yarar var. Özellikle de burslu öğrencilerin! Öğrenim bursu dışında yemek, barınma, ulaşım, ders araç gereçleri gibi ayrıntıların da göz önünde bulundurulması, ileri de zor günler yaşanmasının önüne geçecektir.

Vakıf Üniversitelerinin Avantajları Nelerdir ?

Devlet üniversitesinde sıradan bir bölümde okumaktansa vakıf üniverisitelerinde istediğiniz bir fakültede okuma olanağı sunuyor.
 • Çocuklara bırakılacak en iyi mirasın eğitim olduğu varsayımını hayata geçirdiler
 • Devlet üniversiteleri ile rekabet ortamı yaratarak akademik çıtanın yükselmesine olanak sağladılar.
 • Yurtiçi ve yurtdışından çok iyi bir öğretim kadrosu kurarak bir birleriyle yarışır hale geldiler
 • Devlet üniversitelerinin hantal yapılarının aksine daha dinamikler
 • Öğrenciye sundukları sosyal olanaklar çok daha geniş yelpazede.
 • Yeni bölümler açarak gençleri farklı meslekler tanıştırıyorlar
 • Daha esnek eğtim programları uyguluyorlar
 • Yabancı dil konusunda daha iddialılar
 • Burs olanakları giderek daha da genişliyorlar
 • Yurtdışı ilişkileri çok daha hızlı
 • Öğrenci memnuniyeti konusunda daha dikkatliler
 • Kendine güven ve vizyon kazandıranların sayısı artıyor
 • Yatırımlarını çok daha karlı sektörlere yapacağına eğitime, bilime yönlendiren eğitim sevdalıları var ki, bunlar gençler için çok büyük bir kazanç.

Vakıf Üniversitelerinin Dezavantajları Nelerdir ?

 •  Ücretleri çok yüksek olanlar var
 •  Burslu öğrenciler ile diğer öğrenciler arasındaki puan makası çok açık
 •  Belli kentlerde yığılmış durumdalar
 •  Öncelikli hedefi para kazanmak olanlar var
 •  Söylenenlerle uygulananların farklı olduğu üniversiteler diğerlerini de olumsuz etkiliyor
 •  Daha lisasns eğitimini oturmadan yüksek lisans ve doktoraya yönelenler bulunuyor
 •  Kolay alıp zor mezun ediyorlar
 •  Kaliteyi korumak için puan barajları yok, parayı bastıran herkes girebiliyor
 •  Kampüs içi yaşam pahalı
Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitesi arasındaki farklar hakkında düşünceleriniz,,görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz... 

YORUMLAR:

Ad

19. Dönem POMEM (Özel Harekat Branşı) Fiziki Yeterlilik Sınav Talimatı ve Parkuru,1,19.Dönem Polis Özel Harekat Mülakat Nasıl Yapıldı ? Hepsini Anlatiyorum,1,19.Dönem POMEM (Özel Harekat Branşı) Sınavı 2016 sorulanlar ve cevapları,1,19.Dönem POMEM Polis Özel Harekat Sınav Giriş Belgesi Açıklandı.,1,2016 KPSS taban puanları,1,2016 KPSS Taban Puanları Orta Öğretim,1,2016 Polis Özel Harekat Başvuru Sayısı Nedir ?,1,2016 Polis Özel Harekat e-Devlet Kapısına Ulaşılamadı Hatası,1,2018 ehliyet,1,2018 yks tercih,1,2019 ehliyet,1,acikögretim,2,adalet bölümü,1,adalet nasıl bir bölümdür iş imkanları nelerdir,1,ales,4,ales geometri,1,ales konuları,1,ales matematik,1,ales soru dağılımı,1,ales türkçe,1,anestezi bölümü,1,anestezi nasıl bir bölümdür,1,aöd,1,aöf,10,askerlik,1,Bankacılık ve Sigortacılık nasıl bir bölümdür,1,beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur ?,1,Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir ? Tanıtımı,1,Bilgisayar Mühendisliği,1,Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Geniş Bilgi,1,Bilgisayar Programcılığı Staj Defterleri,1,biyoloji konu dağılımı,1,Biyomedikal Mühendisliği Staj Defterleri,1,bordo bereli alınacak,1,bordo bereli kimdir,1,bordo bereli nasıl olunur,1,bordo olmak için gereken şartlar,1,burs,8,burs 2018,1,burs veren kurumlar,3,Büro Yönetimi ve Sekreterlik Staj Defterleri,1,Cevher Hazırlama Mühendisliği Staj Defterleri,1,chat sitesi,1,coğrafya,3,cv,1,çocuk gelişimi bölümü,1,çocuk gelişimi nasıl bir bölüm,1,destek,2,devlet,1,devlet personeli,2,dgs,21,dgs nasıl yapılır,1,dgs ne zaman olacak,1,dgs nedir,1,dış ticaret,1,dış ticaret nasıl bir bölümdür iş imkanları nelerdir,1,dikey geçiş sınavı nedir,1,dil bölümleri,1,dil puanı bölümler,1,Dil Puanıyla Tercih Edilebilecek Bölümler,1,diploma,1,diplomamı kaybettim,1,diş hekimliği bölümü,1,Diş Hekimliği Bölümü Geniş Tanıtımı,1,doktora,1,dolar,1,doldurulmuş,1,duyuru,1,e-sınav,1,Eczacılık Bölümü Tanıtımı,1,edebiyat,6,edebiyat lys,4,edx,1,Efes Pilsen Staj Defteri,1,egitim,18,egitim rehber,10,eğitim,3,eğitim kredisi,6,Eğitim Sistemine Müthiş Eleştiri,1,ehliyet,2,ehliyet sınavı,1,ek tercih nedir,1,ek yerleştirme nedir,1,ekonomi,1,Elektrik-Elektronik Mühendisliği Staj Defterleri,4,en çok tercih edilen üniversite bölümleri,1,en çok tercih edilen üniversiteler,1,en iyi 2 yıllık önlisans bölümleri,1,en iyi 4 yıllık bölümler,1,en iyi bölümler,1,en iyi eğitim veren üniversiteler,1,en iyi lisans bölümleri,1,en iyi üniversite bölümleri,1,en iyi üniversiteler,1,en iyi üniversiteler hangileridir,1,Endüstri Mühendisliği Staj Defterleri,1,engineer,1,Erasmus Programı Nedir ?,1,featured,2,featuredpost,2,fedai,1,feyza,1,fizik konu dağılımı,1,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Tanıtımı,1,fransa,1,Gastronomi bölümü,1,Gastronomi ve Mutfak Sanatları Nasıl Bir Bölümdür ?,1,gazete,1,Gemi Mühendisliği Staj Defterleri,1,gibbon,1,girişimcinin özellikleri,1,girişimcinin özellikleri nelerdir,1,güncel,1,haber,6,Haberler,1,harç,1,hazır,3,hukuk fakültesi için gereken net,1,hukuk fakültesi kaç netle kazanılır,1,İktisat Bölümü Tanıtımı,1,imalat,1,ingilizce,1,ingilizce nasıl öğrenilir,1,ingilizce öğrenmek,2,İngilizce Öğrenmenin Yöntemleri Nelerdir,1,insaport,1,inşaat,2,İnşaat Mühendisliği Bölümü Tanıtımı,1,İnşaat Mühendisliği Staj Defterleri,6,inşaat platformu,1,inşaport,1,iş dünyası,1,iş hayatı,1,işletme bölümü,1,işletme bölümü tanıtımı,1,jandarma özel harekat giriş şartları nelerdir,1,jandarma özel harekat nasıl olunur,1,jöak,1,jöh nasıl olunur,1,kampüs,1,kamu,43,kanada liseleri,1,Kara delik,1,kara yolu,1,kariyer mi,1,kaybedilen diploma nereden nasıl çıkartılır,1,kaynak,1,kimya konu dağılımı,1,Kimya Mühendisliği Staj Defterleri,2,kodlama,1,kodlama öğrenmek,1,kosgeb,1,kpss,39,kpss tarih,2,kpss-güncel-bilgiler,1,kpsssiz özel harekat polisi,1,kpsssiz özel harekat polisi alınacak,1,kredi,8,kültür sanat,6,kyk,9,kyk yurdu,1,Laboratuvar,1,lgs,1,Lisans,2,lys,20,lys edebiyat,2,lys edebiyat en çok sorulan yazar ve eserler,1,LYS Edebiyat Sınavında Çıkabilecek Önemli Bilgiler,1,lys edebiyat soru tahminleri,1,lys ne zaman olacak,1,lys tarih,3,maaş,1,Maden Mühendisliği Staj Defterleri,2,makina,1,makine,1,Makine Mühendisliği Staj Defterleri,3,Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Staj Defterleri,1,meb,1,MF bölümleri,1,MF puan türüyle tercih edilebilecek bölümler,1,milli savunma üniversitesi,3,Mimarlık Staj Defterleri,1,mit,1,msb,4,Muhasebe Staj Defterleri,1,Mustafa Vural,1,Mühendislik alanında Türkiye'nin en iyi üniversiteleri,1,net,2,okul deneyimi,1,Okul Deneyimi Staj Defterleri,3,online,1,öğrenciye eğitim kredisi,1,öğrenmek,1,Ön lisans,1,örnek,2,örnekirapor,1,ösym,5,ösym sınav takvimi 2017,1,ösym sinav takvimi,1,ösym tercih,1,özel eğitim,1,özel harekat polisi alımı yapılacak,1,özel harekat polisi başvurusu yapılamıyor,1,özel harekat polisi başvurusuna erişemiyorum,1,özel harekat polisi olma şartları nelerdir,1,özel okul,1,para,1,para mı,1,Paradoks,1,Paragraf Sorusu Çözme Teknikleri,1,paranın gücü,1,platform,1,pmyo,1,polis,3,polis nasıl olunur,1,polis olmak için gereken şartlar nelerdir,1,polis olmak istiyorum,1,Polis Özel Harekat Başvuru Sayısı Açıklandı,1,Polis Özel Harekat Başvurusunda Gereken Belgeler Nelerdir ?,1,Polis Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Parkuru nasıl olacak ?,1,polis özel harekat nasıl olunur,1,polis özel harekat sınavı,1,Polis Özel Harekat Sınavı Hakkında Genel Bilgi,1,polis özel harekat yardım sayfası,1,polis özel harekatlık için istenen belgeler,1,pomem,2,pöh,1,pöh fiziki yeterlilik parkuru,1,pöh istenen belgeler,1,pöh nasıl olunur,1,pratik ingilizce öğrenmek,1,primavera,1,Psikoloji Bölümü Tanıtımı,1,puan türleri,4,rapor,1,rehberlik,21,Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü nasıl bir bölümdür,1,Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü nedir,1,reklam,7,Resmi Gazete,1,Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Tanıtımı,1,sas nedir,1,sat,1,sat nedir,1,sat ve sas komandosu nasıl olunur,1,sat ve sas nasıl olunur,1,seviyeli sohbet,1,sinav takvimi 2017,1,sinav takvimi 2017 açıklandı,1,sohbet odaları,1,sohbet sitesi,1,staj,29,staj ilanları,1,Staj Sigortası,1,Staj Sigortası Emekliliği Nasıl Etkileyecek,1,Staj Sigortası Emeklilik,1,Stephen Hawking,1,subay nasıl olunur,2,talaşlı,1,tanitim yazisi,16,tarih,3,telegram,1,teog nedir ?,1,teog sınavı,1,tercih,4,tercih edilen bölümler,1,tercih yaparken dikkat edilmesi,1,tercihte dikkat edilmesi gerekenler,1,tez,2,tezli lisans,1,tezsiz lisans,1,tıp bölümü,1,tıp bölümü tanıtımı,1,tıp fakültesi,2,tıp fakültesi için gereken net sayısı,1,tıp fakültesi kaç netle kazanılabilir,1,tm bölümleri,1,tm puanıyla tercih edilebilecek bölümler,1,tm-1 bölümleri,1,tm-2 bölümler,1,torpil,1,ts bölümleri,1,TS puan türüyle tercih edilebilecek bölümler,1,ts-1 bölümleri,1,ts-2 bölümleri,1,tsk,2,TSK Önlisans Mezunu Bordo Bereli Alacak,1,Turizm ve Otel İşletmeciliği Staj Defterleri,1,Türk Edebiyatındaki Önemli Dergiler,1,türkçe konuları,1,Türkiye'de En Çok Tercih Edilen Üniversiteler,1,türkiyede en çok tercih edilen 10 üniversite,1,türkiyenin en iyi üniversiteleri,1,tyt,11,Uçak Mühendisliği Hakkında Bilgi,1,udemy,1,ukrayna üniversitelerinde okumak,1,ulaştırma,1,Uluslararası Ticaret Bölümü Hakkında Bilgi,1,universite bolumleri,33,Uygur Çelebi,1,üniversite,8,üniversite hazırlık,1,üniversite Hazırlık Telegram grubu,1,üniversite kayıt dondurma,1,üniversite sınavı,1,üniversite tercih,3,üniversite tercih rehberi,1,üniversite tercihi,1,üniversite tercihi nasıl yapılır,1,üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler,1,üniversite tercihi yapmadan önce bilinmesi gerekenler,1,üniversite tercihi yapmak,1,Üniversitenin Anlatılamayan bölümleri,1,üretim staj defteri,1,vakıf üniversiteleri,8,verimli ders çalışma,1,Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir ?,1,yaratıcı,1,yaşlı bakımı bölümü,1,yaşlı bakımı nasıl bir bölümdür,1,yatay geçiş kimler yapabilir,1,yatay geçiş nasıl yapılır,1,yatay geçiş nedir,2,yatay geçiş şartları nelerdir,1,yazılım,1,ygs,17,YGS Coğrafya Konuları,1,YGS Felsefe Konuları,1,ygs fen bilimleri,1,ygs fen bilimleri konu ve soru dağılımı,1,YGS Fizik Konuları,1,ygs geometri ders konulari,1,ygs geometri konu ve soru dağılımı,1,YGS Geometri Konuları,1,ygs geometri sorular,1,ygs konuları,8,ygs konulari,1,ygs matematik,1,Ygs matematik konuları,2,ygs matematik soru ve konu dağılımları,1,ygs ne zaman olacak,1,ygs sosyal bilimler,1,ygs sosyal bilimler konu ve soru dağılımı,1,ygs sosyal bilimler konuları,1,YGS Tarih Konuları,1,ygs türkçe konuları,2,ygs türkçe konuları 2016-2017,1,ygs türkçe soru dağılımları,1,YGS'de En Çok Çıkan Konular,1,yks,31,yks edebiyat,2,yks telegram Grubu,1,yks tercih,6,yök,1,yunus polis,1,yunus polis nasıl olunur,1,yunus polis olmak istiyorum,1,yurt için gerekli eşyalar,1,yurt için gerekli malzemeler,1,yüksek kariyer,1,yüksek lisans,3,yüksek maaş,1,zabıta nasıl olunur,1,zam,1,Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı,1,Zootekni Bölümü,1,
ltr
item
Eğitim Destek: Vakıf Üniversitesi ve Devlet Üniversitesi Arasındaki Farklar Nelerdir ?
Vakıf Üniversitesi ve Devlet Üniversitesi Arasındaki Farklar Nelerdir ?
https://3.bp.blogspot.com/-Oj4Tqrnwfus/Ww4LnnRKMFI/AAAAAAAAPX4/3dX9ekBarkA7BVKQIW4WmzvNY1v0UBYlACLcBGAs/s640/og.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Oj4Tqrnwfus/Ww4LnnRKMFI/AAAAAAAAPX4/3dX9ekBarkA7BVKQIW4WmzvNY1v0UBYlACLcBGAs/s72-c/og.jpg
Eğitim Destek
https://www.egitimdestek.org/2018/05/vakif-universitesi-ve-devlet-universitesi-arasindaki-fark-nelerdir.html
https://www.egitimdestek.org/
https://www.egitimdestek.org/
https://www.egitimdestek.org/2018/05/vakif-universitesi-ve-devlet-universitesi-arasindaki-fark-nelerdir.html
true
5101758931147556569
UTF-8
Tüm Konular Yüklendi. Herhangi bir yazı bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını Oku... Yanıtla Yanıtı Sil Sil By EV Sayfalar GÖNDERİLER Hepsini Gör SİZİN İÇİN ÖNERİLENLER: ETİKET ARŞİV SEARCH TÜM GÖNDERİLER İsteğiniz ile ilgili herhangi bir gönderi bulunamadı. Ana Sayfaya Dön... Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago iki ay önce İzleyiciler Takip et PREMİUM İÇERİK GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN PAYLAŞIN. STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorum, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın. Table of Content