Milli Savunma Üniversitesi Kara,Deniz ve Hava Harp Okullarıyla İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Milli Savunma Üniversitesi Kara,Deniz ve Hava Harp Okullarıyla İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Milli Savunma Üniversitesi Kara,Deniz ve Hava Harp Okullarıyla İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Milli Savunma Üniversitesi kara harp okulu,deniz harp okulu ve hava harp okulu hakkında öğrencilerin en çok sordukları soruları bir araya getirerek hepsinin cevaplarını sizlerle paylaştık bu sayede Milli Savunma Üniversitesi Harp okullarıyla ilgili aklınızdaki soruların cevabını bulabilecek ve bu doğrultuda geleceğinize yön verebilirsiniz. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesi Harp Okullarıyla ilgili sormak istediklerinizi yorum yaparak sorabilirsiniz konuyla ilgili geri dönüş yapılarak yardımcı olacağız.

Endüstri Meslek Lisesinde okuyorum. Harp Okullarına başvurabilir miyim?
Lise ve dengi okullarda son sınıfta okuyan ve mezun durumda olan adaylar Harp Okullarına başvurabilirler.

Başvuruları hangi tarihte ve nereye yapacağız?
Başvurular, 09 Ocak – 15 Şubat 2018 tarihleri arasında, ÖSYM başvuru merkezlerinden ya da bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden) yapılacaktır. ÖSYM aday işlemleri sisteminde (AİS) geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını başvuru merkezlerinden yapmaları gerekmektedir.

23-24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılacak olan TYT (1’inci basamak yerine geçen sınav) ve AYT (2’nci basamak yerine geçen sınav) sınavlarına girmem Harp Okulları’na başvuru için yeterli şartı sağlar mı?
Hayır sağlamaz. Öncelikle ÖSYM tarafından 18 Mart 2018’de yapılacak olan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2018-MSÜ)’na girilmelidir. Daha sonra TYT ve AYT’ye girilmesi gerekmektedir.

18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan sınavın içeriği nedir?
2018-MSÜ sınavında 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri (Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6) ve 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya 5, Tarih 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ilave Felsefe 5) soruları sorulacaktır.

Harp Okulları için bizden bir tercih alınacak mı?
2018-MSÜ sınavına katıldıktan sonra 24 Nisan–11 Mayıs 2018 tarihleri arasında, www.msb.gov. tr adresinden, girmek istediğiniz okullara dair tercih yapabilirsiniz. Belirtilen süre içerisinde tercih yapmayan adaylar, Haziran-Ağustos 2018’deki ikinci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.

Harp Okulları’nın seçim aşamalarına katılarak elenirsem ya da bu aşamaların herhangi bir safhasından ayrılırsam, bu durum herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmem için engel oluşturur mu?
Hayır oluşturmaz. Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmışsanız hak kaybına uğramazsınız.

Harp Okulları’na bayan öğrenci alınıyor mu?
Harp Okullarına her yıl belirlenen kontenjanlar dahilinde bayan öğrenci alınmaktadır.

Geçen yıl mezun oldum. Elimde geçen yılın YGS ve LYS puanları var. Yine de 2018-MSÜ sınavına girecek miyim?
Evet. Bu yıl Harp Okullarına ve Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen herkes, öncelikle 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan 2018-MSÜ sınavına girmek zorundadır. Daha sonra 2018 TYT ve AYT’ye girilmesi gerekmektedir.

Başvuru için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?
Adayların, gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında (1998 ve sonrası doğumlu) olması gerekmektedir.

Herhangi bir askeri okuldan çıkarılmış bir öğrencinin tekrar müracat etme hakkı var mıdır?
Hayır. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen adaylarda “Askeri okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan da çıkarılmamış olmak” şartı aranmaktadır.

Evli olmak Harp Okullarına başvurmamı engeler mi?
Evet. Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.

Boy/kilo ne olmalıdır?
Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız ve eşofmanlı yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nde gösterilmiştir.

Sağlık raporu nedir/nereden alınmalıdır?
Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nde yer alan sağlık kriterlerine göre nihai kararı verecektir.

2018-MSÜ sınavının yerleştirme işlemlerine ne kadar katkısı olacaktır?
2018-MSÜ sınavı puanı yerleştirme işlemlerinde kullanılmayacak sadece 2’nci seçim aşamalarına çağrılacak adayları belirlemek için kullanılacaktır.

Liseden 2015 yılında mezun oldum.
Yaşımın tutması hâlinde başvurabilir miyim? Başvuramazsınız. 2018 yılında Harp Okulları’na başvurmak için 2016, 2017 yıllarında mezun olmak veya 2018 yılında kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmanız gerekmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

Sponsor Reklam

"

Sponsor Reklam

"
">Responsive Advertisement